Certyfikat ISO 9001 - Proces certyfikacji


Certyfikacja to proces poświadczenia przez jednostkę certyfikującą, iż funkcjonujący w przedsiębiorstwie system zarządzania jakością jest zgodny z wymaganiami stosownej normy i skutecznie wdrożony. Za skutecznie wdrożony system uważa się funkcjonowanie pięciu elementów, które są podstawą budowy każdego procesu: system zarządzania jakością, odpowiedzialność kierownictwa, zarządzanie zasobami, realizacja wyrobu oraz pomiar, analiza i doskonalenie systemu. Niespełnienie któregokolwiek z wymagań jest podstawą do stwierdzenia niezgodności, co skutkować może odmową wydania certyfikatu lub, w przypadku mało istotnych niezgodności, zaleceniem wykonania działań korygujących. 

Proces certyfikacji, według Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, wygląda następująco:

  1. zapytanie klienta o wycenę kosztów certyfikacji,
  2. przegląd wniosku o wycenę, przygotowanie oferty na proces certyfikacji przez jednostkę certyfikującą,
  3. zawarcie umowy na proces certyfikacji (lub odnowienia),
  4. ustalenie składu auditorskiego,
  5. ocena przygotowawcza (na życzenie klienta),
  6. audit certyfikujący w dwóch etapach,
  7. raport z auditu (w przypadku stwierdzenia niezgodności organizacja je koryguje a następnie jednostka certyfikująca ocenia efekty poprawy),
  8. w przypadku braku niezgodności opinia kierowana jest do Komitetu Technicznego ds. Certyfikacji Systemów Zarządzania,
  9. decyzja o przyznaniu certyfikatu - Dyrektor ds. Badań i Certyfikacji,
  10. rozliczenie kosztów i przekazanie dokumentów certyfikacji klientowi,
  11. wydanie certyfikatu,
  12. nadzór nad systemem


Termin przeprowadzenia auditu certyfikującego, zwanego również auditem trzeciej strony, ustalany jest między auditorem wiodącym jednostki certyfikującej a auditowanym przedsiębiorstwem. Audit certyfikujący może być poprzedzony auditem wstępnym, którego celem jest sprawdzenie dokumentacji oraz jej praktycznego zastosowania. W przypadku pomyślnego wyniku auditu wstępnego może on być przekwalifikowany na audit certyfikujący (niektóre jednostki certyfikujące proponują odwrotną kolejność - jeśli audit certyfikujący wypadnie niepomyślnie to może nastąpić jego przekwalifikowanie w audit wstępny). 

W ciągu pierwszych dwóch lat od wydania certyfikatu nadzór nad systemem oznacza audity sprawdzające, przeprowadzane przez jednostkę certyfikującą z różną częstotliwością, zależnie od warunków umowy. Audit recertyfikujący, zwany również odnawiającym, przeprowadzany jest po trzecim roku od nadania certyfikatu. 


Źródła: 
[1]www.pcbc.gov.pl 
[2]S. Ziółkowski, Systemy zarządzania jakością w małych i średnich firmach, WNT, Warszawa 2007
 

Wiktoria
Autor
Katarzyna Kaczmarska

Polecane szkolenia

Left
Right