FMEA - Analiza przyczyn i skutków wad


Faillure Modes and Effects Analysis w tłumaczeniu na język polski metoda ta często nazywana jest Analiza Przyczyn i Skutków Wad lub Analizą Przyczyn, Skutków i Krytyczności Wad. Jest to metoda jakościowej analizy niezawodności, która pozwala przewidzieć ryzyko pojawienia się wad, ocenić ich konsekwencje oraz zidentyfikować przyczyny wad i zapobiegać im. Metoda ta opisana jest w normie PN-IEC 812: 1994 Techniki nieuszkadzalności systemów.

 

Rozróżnia się dwa warianty FMEA:

  • FMEA produktu (optymalizacja niezawodności) - celem tejże analizy jest wyłapanie wszystkich słabych oraz silnych stron już we wczesnej fazie projektu, co pozwala nam na stworzenie zoptymalizowanej konstrukcji w początkowej fazie. Informacje na temat przyczyn wad ustala się na podstawie wiedzy i doświadczenia członków zespołu FMEA.
  • FMEA procesu (eliminowanie zakłóceń procesów wytwarzania) - pw tej analizie możemy zidentyfikować te wszystkie czynniki, które mają negatywny wpływ na przebieg procesu produkcyjnego co skutkuje złą jakością produktu. Czynniki te mogą być powiązane z czynnikami środowiska, maszynami czy ludźmi. FMEA procesu wykonuje się w początkowej fazie produkcji przed dopuszczeniem procesu do produkcji seryjnej.

Dowiedz się więcej o Analizie FMEA

Polecane szkolenia

Left
Right