XII Forum Wymiany Doświadczeń dla Pełnomocników Systemu Zarządzania - relacjaOtwarcie forumForum Wymiany Doświadczeń Dla Pełnomocników Systemu Zarządzania organizowane przez TÜV Akademia Polska Sp. z o.o. za nami. Odbyło się w hotelu Stok w Wiśle. Trzeci rok z rzędu mieliśmy okazję gościć tam i objąć patronat medialny nad wydarzeniem. Pora podzielić się wrażeniami.

Tegoroczne Forum odbywało się równolegle z imprezą dla pełnomocników branży motoryzacyjnej oraz dla spawalników. Niektóre zajęcia odbywały się wspólnie dla wszystkich. Zsynchronizowane były również przerwy, co pozwalało porozmawiać z „jakościowcami" o nieco innym profilu.

Otwarcie było wspólne dla wszystkich trzech grup, a następnie uczestnicy udali się na swoje zajęcia.

 

Rozwój systemów zarządzania poprzez branżowe standardy jakości

Pierwszą prelekcję, podobnie jak w zeszłym roku, poprowadził Grzegorz Grabka - Dyrektor Działu Certyfikacji Systemów TÜV Rheinland. Pan Grabka odbiegł trochę od tematu, ale i tak wszyscy byli zadowoleni. Jak zwykle wiedza została sprzedana wraz z dużą porcją humoru.

I tak pół prelekcji dotyczyło psychologicznych aspektów funkcjonowania w organizacji. Druga część dotyczyła już standardów, a konkretnie aspektu BCM (zarządzania ciągłością działania). Kto wcześniej nie wiedział, ten zapewne w trakcie prelekcji zdał sobie sprawę, jak istotna jest kwestia BCM i jak złożony jest to aspekt.

Pozytywnym wnioskiem z prelekcji Grzegorza Grabki jest to, że zarządzanie ciągłością działania firmy nie jest tylko kwestią przygotowania się na sytuacje krytyczne, ale również wychodzenia z nich jako organizacja lepsza i bardziej dojrzała.

Podczas tej prelekcji po raz pierwszy pojawiło się słowo „ryzyko", które jak się później okazało, przewijało się przez niemal wszystkie wykłady.

 

Zarządzanie ukierunkowane na trwały sukces firmy - ISO 9004

Kolejną prelekcję, dotyczącą najnowszego wydania normy ISO 9004 poprowadziła pani Halina Maślanka - Pełnomocnik Systemu Zarządzania Jakością TÜV Rheinland Polska.

W trakcie wystąpienia zostały omówione wybrane wymagania normy i przedstawiono ich relację
z ISO 9001. Porcja solidnej i fachowej wiedzy z pierwszej ręki.

 

Problem Solving - Proces rozwiązywania problemów w organizacji

W kolejnym wykładzie poruszono temat rozwiązywania problemów. Wiesław Szozda - Auditor Wiodący TÜV Rheinland Polska - opowiedział i pokazał, że PDCA jest dobre na wszystko.
Podczas wykładu przeszliśmy przez proces rozwiązywania problemu zgodnie z cyklem Deminga, omawiając szczegółowo każdą fazę oraz techniki i narzędzia, które można w niej wykorzystać.

Osobiście czuję się przekonany do systemowego rozwiązywania problemów. Czas zatem teorię wcielić w życie.

 

Bezpieczeństwo informacji - moda, czy zapewnienie ciągłości działania?

Tematem bezpieczeństwa informacji zajął się Mariusz Koszeluk - Pełnomocnik Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji i Główny Informatyk TÜV Rheinland Polska.

Otwarcie forumPrzyznam, że na ten wykład czekałem szczególnie, gdyż bezpieczeństwo informacji wiąże się mocno
z informatyką, a tematy informatyczne są mi bardzo bliskie.

Prowadzący rozpoczął kilkoma przykładami „wpadek" dotyczących bezpieczeństwa informacji, które zdarzyły się światowym potentatom. Po tym mocnym wejściu, nikt chyba nie miał wątpliwości, że sprawa dotyczyć może również jego firmy.

W dalszej części omówiono, czym są i jakie są aktywa (z perspektywy bezpieczeństwa informacji). Omówiono również przykładowe zagrożenia dla tych aktywów, kwestie ryzyka i jego szacowania oraz zapobiegania niebezpieczeństwom związanym z wyciekiem, czy utratą informacji.

Całość wykładu przeplatana była licznymi zabawnymi (a jednocześnie zmuszającymi do myślenia) anegdotami.

 

Polityka bezpieczeństwa danych osobowych

Ten wykład był jakby naturalną kontynuacją poprzedniego. Sprawę bezpieczeństwa danych osobowych omówił Artur Górecki - Prezes Zarządu Standarder Sp. z o.o. (firmy która swoją działalność skupia się wokół bezpieczeństwa danych osobowych).

Sprawa mniej już dotyczyła systemów zarządzania, a bardziej problematyki prawnej. Z prelekcji można było się dowiedzieć, kogo dotyczy Ustawa o ochronie danych osobowych, kiedy takie dane przetwarzamy, w jaki sposób ta ustawa najczęściej jest naruszana i co za jej naruszenie grozi. Omówiono również, jak najlepiej dbać o dane osobowe.

 

CSR - Społeczna odpowiedzialność biznesu

Tę prelekcje poprowadziły Danuta Kędzierska - Specjalista ds. Rozwoju i Integracji Usług TÜV Rheinland Polska oraz Kamila Kostrzewska - Koordynatorka projektu Koalicja na rzecz odpowiedzialnego biznesu.

Tematyka CSR to trochę zbyt dużo jak na 1,5 godziny. Na szczęście prowadzącym udało się podać najważniejsze informacje w pigułce. Po krótkim wprowadzeniu w arkana i słownictwo CSR, panie opowiedziały w sposób luźny i przejrzysty, czym CSR jest i co daje. Nie wiem, czy wszyscy zdawali sobie sprawę, jak szerokie i głębokie mogą być wpływy i powiązania organizacji z otoczeniem. Co za tym idzie, jak ważne jest, by mądrze te wpływy wykorzystywać. Cały wykład był przeplatany licznymi przykładami różnego rodzaju działań, często podejmowanych przez bardzo znane i rozpoznawalne firmy. Nie obyło się też bez zaangażowania uczestników w dyskusję. Temat CSR nie miał szans być wyczerpany w tym czasie, ale prowadzące nie zostawiły nas na „lodzie" i podały sporo źródeł, które pozwolą wiedzę na ten temat wzbogacić.

 

Bezpieczeństwo informacji - i co dalej?

Drugi dzień rozpoczął się zajęciami warsztatowymi. Można było wybrać spośród trzech tematów:
Otwarcie forum„Zarządzanie energią kluczem do wysokiej efektywności energetycznej"
„Skuteczne procesy monitorowania i pomiaru satysfakcji klienta w oparciu o nową specyfikację techniczną ISO/TS 10004:2010"
oraz „Bezpieczeństwo informacji - i co daje?"

Ze względu na osobiste preferencje, nie miałem problemu z wyborem i dołączyłem do zajęć dotyczących bezpieczeństwa informacji. Warsztaty poprowadził poznany dzień wcześniej Mariusz Koszeluk wraz z Jackiem Sadowskim - Kierownikiem Sekcji Systemu Zarządzania BHP i Bezpieczeństwem Informacji.

Po krótkim teoretycznym wstępie i omówieniu zadania, uczestnicy warsztatów podzielili się na grupy. Każda grupa stanowiła jedną „firmę", a jej „pracownicy" mieli za zadanie zidentyfikować aktywa, zagrożenia i oszacować ryzyko. Praca w grupach była bardzo owocna, a możliwość skorzystania z wiedzy zdobytej na wykładach pod opieką fachowców to duży plus.

 

Co wiemy, a co wydaje nam się, że wiemy o wpływie społecznym

Ten wykład (chodź lepiej chyba określić go mianem występu) to wisienka na torcie. Drugi raz miałem okazję uczestniczyć w prelekcji Andrzeja Szastoka, który jest znanym trenerem biznesu.
Po raz drugi była to świetna zabawa, podczas której Pan Andrzej wchodził w interakcję z słuchaczami, eksperymentował, opowiadał anegdoty. W ten oryginalny sposób opowiedział (albo udowodnił) to, jak ludzie w życiu codzienny i w pracy, manipulują i są manipulowani.

Dla tego wystąpienia zabrakło mi skali oceny i trzymam kciuki, aby Pan Szastok pojawił się również za rok.

 

Podsumowanie

Kolejne Forum za nami. W tym roku (nie wiem, czy celowo, czy przypadkowo), bardzo często pojawiało się słowo „ryzyko". Słyszeliśmy o nim w kontekście zarządzania ciągłością działania, bezpieczeństwa informacji, czy CSR.

Za wielki plus uznaję dość duże zróżnicowanie tematyczne. Taką tendencję można już było zauważyć rok temu, ale w tym roku była ona bardzo wyraźna. Uważam również, że dobrym posunięciem było wprowadzenia zajęć warsztatowych. Sprawdzenie nowo zdobytej wiedzy w formie warsztatowej na pewno ją utrwala. Mam nadzieję, że za rok takich praktycznych zajęć będzie więcej.
Forum oceniam bardzo pozytywnie i liczę, że w przyszłym roku znowu będzie mi dane w nim uczestniczyć.

12reasons

Zapisz się, by otrzymać DARMOWY e-mailowy raport